Ana Sayfa Projelerimiz Alt Yapı Projeleri Başkan Zolan " Söz verdik yapıyoruz"

Başkan Zolan " Söz verdik yapıyoruz"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 10 mahallede sürdürülen altyapı çalışmalarında gelinen son noktayı basın mensuplarıyla paylaştı. Düzenlediği basın toplantısında çalışmaların detaylarına ilişkin bilgiler veren Başkan Zolan, " Öyle büyük bir işe imza atıyoruz ki 220 bin insanın yaşadığı bir bölgede günlük yaşamı aksatmadan böylesi bir projeyi uygulamak cesaret ister. Biz cesaret ettik, vatandaşlarımızdan ise destek ve sabır istiyorum" dedi.
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 3 ayrı proje ile 10 ayrı mahallede sürdürülen altyapı çalışmaları hakkında basın toplantısı düzenledi. Büyükşehir Belediye Meclis Salonu'nda yapılan basın toplantısına Büyükşehir Genel Sekreteri Mustafa Ünal, DESKİ Genel Müdürü Mahmut Güngör, Genel Sekreter Yardımcıları Aytaç Turgut, Mustafa Gökoğlan, İbrahim Özsoy ve DESKİ Genel Müdür Yardımcısı İsmail Edip Yılmazlı katıldı. Çok sayıda basın mensubunun izlediği toplantıda altyapı çalışmalarında gelinen son noktayı ve projenin detaylarını anlatan Başkan Zolan, altyapı çalışmalarının zor ve meşakkatli olduğunu bu sebeple altyapı çalışmalarına başlamanın cesaret gerektirdiğini söyledi.
Denizli'nin geleceğini şekillendiriyoruz
Denizli'de hep kalıcı işler yapmak adına hareket ettiklerini dile getiren Başkan Zolan, " Altyapı zor bir iş. Altyapı işleri belediye başkanları açısından sıkıntılı ve riskli işlerdir. Ama kalıcı işlerdir. Biz de hep kalıcı işlere imza attık. Biz hep 100-150-200 yıl şehre hizmet edecek olan yatırımlara imza attık. Evlatlarımız, torunlarımız böyle bir şeyle uğraşmasın diye biz gayret gösteriyoruz. O sebeple altyapıya büyük önem veriyoruz. Kısa bir zaman önce başladığımız ve halen 10 mahallede devam eden çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Fatih, Deliktaş, Cumhuriyet İncilipınar ve Ulus Caddesi'nde yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. İkinci bölgemiz İlbade ve Muratdede Mahalleleri'nde çalışmalar başladı. Üçüncü etap Karaman ve Akkonak Mahalleleri'nde başlayacak" dedi.
Büyükşehir'den büyük altyapı hamlesi
Altyapı konusunda vatandaşlara söz verdiklerini ve sözlerini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Zolan, " Biz vatandaşlarımıza söz verdik. Vatandaşlarımız yağmur suyu ile ilgili talepte bulundular, hatların çok eski olduğunu ve sık sık patladığını, o hatlardan gelen suların ne derece sağlıklı olduğu konusunda hep kafalarda soru işaretleri oldu. Bir çok olumsuzluğun yaşandığı bu bölgelerimizden gelen altyapının iyileştirilmesi talebine biz kayıtsız kalamazdık ve söz verdik. Şimdi sözümüzü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şehrimizin ana çekirdeğinde ne yapıldıysa 2004'te olduğu gibi biz de bu 10 mahallemizde büyük altyapı hamlesini başlattık. Vatandaşlarımıza toza çamura hazır olun demiştim. Her buluşmamızda cevap olarak "toza da çamura da razıyız, yeter ki altyapımız yenilensin" demişti vatandaşlarımız. Onların verdiği destekle biz bu büyük projeye başladık. Şimdi sabır zamanı. Bu çalışmalar 2016'nın Ağustos'una kadar bu üç bölgede devam edecek. Toz, çamur bitmeyecek. Herkesin bu konuda sabırlı olması gerekecek. Sonrasında ise üst yapısı, kaldırımı yolu baştan aşağı yenilenecek. Nasıl şehrin merkezinde değişime imza attıysak buralarda şehir merkezi gibi pırıl pırıl olacak" diye konuştu.
Her şey Denizli için
Çalışmaların planlanan program çerçevesinde devam ettiğini belirten Başkan Zolan, " Arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyor. 220 bin kişinin yaşadığı bir bölgede günlük yaşantıyı aksatmadan çalışmalarımızı yürütmeye gayret sarf ediyoruz. Planlı su kesintilerini haber veriyoruz. Tabi ki kazaen patlayan borularla ilgili önceden haber verme şansına sahip değiliz. Anlık gelişen olay karşısında hızlı bir tamiratla arkadaşlarımız su vermeye gayret ediyorlar. Bu durumda vatandaşlarımıza sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum. Biz bu işi gelecek nesillere daha iyi bir Denizli bırakmak için yapıyoruz. Vatandaşlarımız da bunu biliyorlar. Yaptığımız işin göz boyama olmadığının farkındalar" diye konuştu.
Toplam maliyeti 186 milyon TL olacak
Bölge bölge altyapı konusunda neler yapılacağını anlatan Başkan Zolan sözlerini şöyle sürdürdü:"1. bölgede Fatih, Cumhuriyet, Deliktaş, İncilipınar kısmen Siteler ve Mehmetcik mahallemizde toplam123 milyonluk yapım işi gerçekleştireceğiz. 200 km içme suyu şebekesi, 163 km kanalizasyon şebekesi, 36 km yağmur suyu şebekesi yapacağız. 2. bölge Muratdede ve İlbade mahallelerinde 41 km içme suyu, 33 km kanalizasyon, 10 km yağmur suyu hattı yapıyoruz ve maliyeti 33 milyon TL olacak. 3. bölgede Akkonak ve Karaman Mahalleleri'nin ihalesi yapıldı. Burada da 68 km içme suyu şebekesi 49 km kanalizasyon şebekesi, 10 km yağmur suyu şebekesi yapılacak. Bu 3 projenin toplam maliyeti 186 milyon TL olacak. Tüm Denizli'deki 47 adet su depomuzu ise baştan aşağı yeniliyoruz. 40-50-yıllık su depolarımız var. Bu depoların tüm ekipmanlarını değiştiriyoruz. Çıkış borularını her şeyini değiştiriyoruz. SCADA adlı sistemi kurarak Denizli'nin suyunu merkezden izleyecek, nerede sıkıntı varsa onu tespit etme şansımız olacak. Su sistemimiz akıllı hale gelecek."
"Bir sokağa belki de 5-6 defa gireceğiz"
Vatandaşların kendilerine anlayış ve hoşgörü konusunda inanılmaz bir sabır gösterdiğini dile getiren Başkan Zolan, " Bu işler yapılırken vatandaşlarımız çok sıkıntı ve eziyet çekecek, bizler onların anlayış ve hoşgörüsüne sığınıyoruz. Kazalar ve sıkıntılar elbette yaşanacaktır. Vatandaşın sağduyusuna ihtiyacımız var. Çünkü Denizli’nin buna ihtiyacı var. Denizli’nin geleceğinin buna ihtiyacı var. Bu yaptığımız yatırımlar çocuklarımıza torunlarımıza kalacak yatırımlar. Alt yapı büyükşehir olarak çok büyük bir riskti ve bizler bu riski alarak bu işe başladık. Denizlimiz daha iyi olsun diye yapılan bu işlerde vatandaşımızın desteğini de bekliyoruz. Bu alt yapı çalışmaları sırasında bir sokağa belki de 5-6 defa gireceğiz. Bunlar iş bilmemekle alakalı değil alt yapının tekniğinin bu şekilde ilerlemesinden kaynaklı. Her düzenlenen sistemin derinliği ve yapım aşamasındaki noktaları aynı değil. O yüzden aynı sokaklara ve caddelere yeniden girdiğimizde vatandaşlarımızın anlayışına çok ihtiyacımız var "diye konuştu.
Altyapı kitapçığı hazırlatıldı
Altyapı çalışmalarına ilişkin bilgilendirme kitapçığı hazırladıklarını dile getiren Başkan Zolan, "Her eve şu anda dağıtılmaya başlanmış kitapçıklar var. Bu kitapçıklarda, yapmakta olduğumuz alt yapı hamlelerinin nasıl bir sistemle devam edeceğine dair bilgiler bulunuyor. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözlerin hepsini tutmaya dikkat ediyoruz. Bu da üzerimizdeki yükü hafifletiyor ve bizleri daha da başarılı işler yapmaya yöneltiyor. Hizmet destanlarımızı yazmaya başladık bunların devamını getireceğiz ve diğer büyükşehirlerden açık ara farklarla önde olacağız” dedi.
Altyapı ile ilgili şikayetler DESKİ 185 numaralı telefona yapılacak
Acil durumlarda vatandaşların altyapı ile ilgili DESKİ 185 numaralı telefondan şikayetlerini yapabileceklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Bu hattımız 24 saat hizmet vermekte. Vatandaşlarımız şikayetlerini ve sıkıntılarını bu hat üzerinden daha hızlı bizlere ulaştırabilirler” dedi.

"Tozu önlemek için geçici asfalt atıyoruz"
Çalışmaların devam ettiği bölgelerde özellikle tozu önlemek için geçici asfalt yapıldığını belirten Başkan Zolan, " Bizim vatandaşlarımızın toz nedeniyle sıkıntı çekmemeleri hususunda yaptığımız güzel bir iş var. Belki vatandaşlarımız tarafından farklı algılanabilir. Biz çalışma başlattığımız yerlerin arkasından iki ya da üç gün sonra asfalt yapıyoruz. Bunun nedeni vatandaşlarımız tozla daha az muhatap olsun diye. Bunlar yama şeklinde olan geçici asfaltlardır. Sadece tozu önlemek ve vatandaşımızı tozdan korumak amacıyla yapılıyor. Sonra kanalizasyon çalışmasında tekrar kazılıyor. 15 gün önce asfalt yaptınız şimdi neden yeniden kazıyorsunuz gibi bir algı oluşuyor. Biz o asfaltı vatandaşlarımız daha az sıkıntı yaşasınlar diye yapıyoruz. Alt yapıyı 1 yıl içinde tamamladıktan sonra kalıcı üst yapı çalışmalarını tamamlayacağız. Toprağın çökmesini engellemek adına bir kaç ay bekledikten sonra üst yapı çalışmaları başlayacak ve 1 yıldan daha az sürede tamamlanır. Tahminim 2017 yılının Haziran ya da Temmuz ayı gibi üst yapı çalışmalarımız biter. Vatandaşlarımızı şehrimizin bazı mahallelerinde yapmış olduğumuz üst yapı çalışmalarının aynısını kendi mahallelerinde görecekler" diye konuştu.

+90 (258) 280 20 20     +90 (258) 280 29 99     denizli@denizli.bel.tr
denizlibuyuksehirbelediyebaskanligi@hs01.kep.tr