Ana Sayfa Projelerimiz Devam Eden Projeler Denizli içme suyu sıkıntısı yaşamayacak

Denizli içme suyu sıkıntısı yaşamayacak

Yapımı devam eden ve Denizli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Akbaş Barajı’nda Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekci ve Bilal Uçar ile birlikte incelemelerde bulunan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “ Baraj tamamlandığında Denizli önümüzdeki 60 yıl boyunca içme suyu sıkıntısı yaşamayacak” dedi.
Honaz ilçesi sınırları içinde yer alan ve Çaykavuştu Deresi üzerine inşa edilmekte olan, Denizli’nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılamasının yanı sıra tarım alanlarının sulanmasına da katkı sağlayacak Akbaş Barajı’nın inşaatı devam ediyor.
Akbaş Barajı’nda, 800 bin metreküp dolgu yapılarak, yüzde 57 fiziki gerçekleşme sağlandığı bildirildi.

Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci ve Bilal Uçar ile Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu, DSİ İşleri Bölge Müdürü Ali Rıza Diniz ve Özel İdare Genel Sekreteri Adem Oklu, Akbaş Barajı’nda incelemelerde bulundu.

DSİ İşleri Kontrol Mühendisi Özenay Bakır, inceleme gezisine katılanlara Akbaş Barajı ile ilgili bilgi sundu.

İnceleme gezisini değerlendiren Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan Akbaş Barajı’nın hem Denizli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayacağını hem de tarımsal alanların sulanmasına katkı koyacağını söyledi. Büyüyen Kent Denizli’nin içme suyu ihtiyacının da gelecekte artacağını bunun için önlemlerin şimdiden alındığına dikkat çeken Başkan Zolan, “ Denizli artık kabuğuna sığmıyor. Kentsel gelişimle birlikte kentin ihtiyaçları da büyüyor. Bu ihtiyaçların başında da temiz içme suyu ihtiyacı geliyor. Biz kentin kaynaklarının en iyi şekilde korunması için özellikle temiz su kaynaklarını korumak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmalarıyla bir zamanlar yüzde 60-70 olan kayıp su kaçağını neredeyse bu gün sıfıra indirdik. Yüksek kesimlerde ki doğal su kaynaklarını toparladık ve kullanıma sunduk. Akbaş Barajı ise Denizli’nin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak. Yüzde 57’si tamamlanmış olan bu dev yatırımın Denizli’ye kazandırılmış olmasında büyük emeği olan Başta Denizli Milletvekilimiz Nihat Zeybekci’ye ve emeği geçen herkese Denizlililer adına teşekkür ediyorum. Büyüyen kent Denizli’ye Hükümetimizin bir armağanı olarak görüyoruz bu yatırımı” dedi.

Denizli Milletvekili Zeybekci de “Denizli Belediyesi, Büyükşehir Yasası ile il belediyesi olacağına göre, şimdiden ayırabileceği her şeyi ayırmalı. Birlikte güzel bir karma yapılmalı. Burası Denizli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır” diye konuştu.

Akbaş Barajı, ön yüzü beton kaplamalı kum çakıl tipinde inşa edilen bir baraj. Toplam dolgu hacmi 1 milyon 405 metreküp. Şu ana kadar yaklaşık 800 bin metreküp dolgu yapılırken inşaatın yüzde 57’si tamamlanmış durumda. 10. ayın sonuna doğru gövdenin bitirmesi hedefleniyor. Denizli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayacak tünel ise 3 metre çapında, 742 metre uzunluğunda olacak. Çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.